1 października 2019r.

Jak rozpoznać żywność ekologiczną?

Dzięki specjalnemu oznakowaniu, odróżnienie żywności ekologicznej od nieekologicznej nie jest trudne. Podpowiadamy, co powinno znaleźć się na opakowaniu produktów spożywczych, by można było być pewnym, że kupuje się te ekologiczne.

Co powinno się znaleźć na etykiecie żywności ekologicznej? Specjalne oznakowanie żywności ekologicznej – Euroliść

Rolnicy, przetwócy i producenci ekologiczni zobligowani są do umieszczania na opakowaniach wytwarzanej przez siebie żywności znaku euroliścia, który nazywany jest również ekoliściem, europejskim listkiem lub zielonym listkiem.

Euroliść na żywności ekologicznej wygląda tak samo we wszystkich Krajach Unii Europejskiej. To znaczy, składa się z zielonego prostokąta z kształtem listka stworzonym z białych gwiazdek

Poza tym, na prawidłowo sporządzonej etykiecie produktów ekologicznych, muszą znaleźć się jeszcze dwie informacje:
● numer jednostki certyfikującej (np. PL-EKO-12),
● oznaczenie pochodzenia surowców użytych do produkcji żywności (rolnictwo UE lub rolnictwo spoza UE).

Zasady znakowania żywności ekologicznej określa Rozporządzenie Rady (WE) nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylającym rozporządzenie (EWG) nr 2092/91 oraz Rozporządzenie Komisji (WE) Nr 889/2008 z dnia 5 września 2008 r. ustanawiającym szczegółowe zasady wdrażania rozporządzenia Rady (WE) nr 834/2007 w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych w odniesieniu do produkcji ekologicznej, znakowania i kontroli.

Jakie jeszcze oznakowania zdrowej żywności można spotkać?

Istnieje jeszcze szereg oznaczeń zdrowej żywności. Choć warto się z nimi zapoznać, należy pamiętać o tym, że żywnością ekologiczną jest – w rozumieniu prawa – wyłącznie ta, która posiada prawidłową etykietę z euroliściem, numerem jednostki certyfikującej oraz oznaczeniem pochodzenia surowców użytych do produkcji.

Poniżej przedstawiamy mile widziane – poza zielonym listkiem – oznaczenia, na które warto zwrócić uwagę, wybierając żywność dla siebie i najbliższych:

● Fair Trade Certified – to oznaczenie świadczy o uczciwym traktowaniu pracowników (godziwa zapłata, bezpieczne i dobre warunki pracy itd.) z krajów ubogich, którzy przyłożyli się do powstania danego produktu. Ale to nie koniec. Produkty ze znaczkiem Fair Trade powstają z dbałością o środowisko i dystrybuowane są do klientów przez małą liczbę pośredników. Jeśli chodzi o żywność, to najczęściej spotykamy go na: owocach, kawie, ryżu, winie, przyprawach, miodzie, kakao.

● Rainforest Alliance Certified – to oznaczenie świadczy o braku negatywnego wpływu produkcji żywności na okoliczne zwierzęta, gleby, rzeki oraz lasy. Poza tym, produkty ze znaczkiem Rainforest Alliance powstają dzięki dobrze traktowanym pracownikom, których najbliżsi mają dostęp do edukacji i opieki medycznej.

● Ekoland – to oznaczenie świadczy o pochodzeniu żywności z upraw czy hodowli służących zachowaniu bioróżnorodności, niestosowaniu wypalania traw, planowaniu wypasu zwierząt w taki sposób, by nie zagrażały dzikiej roślinności, glebie oraz ptakom lądowym.

● Zielone Płuca Polski – to oznaczenie świadczy o pochodzeniu żywności z północno-wschodnich obszarów Polski i produkcji zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju, połączonego z ponadprzeciętną dbałością o środowisko naturalne.

● Dziedzictwo Kulinarne – to oznaczenie świadczy o regionalnym pochodzeniu żywności, która powstała z zachowaniem tradycji kulinarnej, charakterystycznej dla danego regionu Polski.

Nie daj się nabić w butelkę.

Podczas zakupów warto być czujnym i dokładnie sprawdzać, czy etykiety na żywności ekologicznej rzeczywiście są prawdziwe, to znaczy, czy posiadają trzy elementy, o których pisaliśmy wyżej. Zdarza się bowiem, że nieuczciwi producenci żywności próbują zafałszować etykiety swoich produktów, oznaczając je w sposób mający przypominać znakowanie żywności ekologicznej.

Przeczytaj także

jak-nawadniac-organizm
naturalne-sposoby-na-wzmocnienie-odpornosci
5-porcji-warzyw-i-owocow-dlaczego-warto-o-nich-pamietac
jak-rozpoznac-zywnosc-ekologiczna
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem