26 sierpnia 2019r.

Czym żywność ekologiczna różni się od nieekologicznej?

Spożywając żywność ekologiczną, robimy ogromny ukłon w stronę stanu swojego zdrowia. Badania pokazują, że regularnie żywiąc się produktami ekologicznymi, zmniejszamy ryzyko wystąpienia alergii, nadwagi i otyłości, chorób przewlekłych związanych z układem krążenia, cukrzycy, a nawet niektórych chorób nowotworowych. Dzieje się tak, ponieważ sięgając po produkty ekologiczne, nie narażamy swojego organizmu na działanie toksycznych resztek środków ochrony roślin, antybiotyków, hormonów, które stosuje się do produkcji żywności konwencjonalnej. Poniżej przedstawiamy szereg różnic między ekologicznymi a nieekologicznymi produktami spożywczymi.

Różnica w uprawie i hodowli

W ekologicznym systemie upraw i hodowli – w odróżnieniu od tych konwencjonalnych – nie stosuje się chemicznych środków wspierających szybkość i wielkość plonów (takich, jak np. pestycydy, których niepożądane działanie może być groźne zwłaszcza dla kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz dzieci) , ani nie karmi się zwierząt paszami zawierającymi hormony czy antybiotyki. Dzięki temu, w żywności ekologicznej jest o wiele mniejsza (a czasami nawet zerowa) zawartość azotynów i azotanów, które mogą powodować methemoglobinemię (chorobę polegającą na występowaniu w organizmie dużych ilości methemoglobiny zamiast hemoglobiny, która prowadzi do utraty zdolności przyłączania i przenoszenia tlenu i w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci) – zwłaszcza u noworodków, małych dzieci oraz ludzi starszych. Dodatkowo, obecne w dużych dawkach w żywności konwencjonalnej azotany – gdy wejdą w reakcję z organicznymi związkami chemicznymi, którymi są aminy – mogą prowadzić do rozwoju białaczki czy nowotworów przewodu pokarmowego. Sięgając po żywność ekologiczną, przy produkcji której liczy się przede wszystkim jakość i zniwelowanie ryzyka zanieczyszczenia produktów spożywczych szkodliwymi dla człowieka substancjami, a nie – jak w przypadku produkcji żywności konwencjonalnej – ilość i jak najniższy koszt.

Różnica w stopniu przetworzenia

W odróżnieniu od żywności nieekologicznej, spożywcze produkty ekologiczne produkowane są w taki sposób, by były jak najmniej przetworzone i jak najbardziej naturalne. Dzięki temu jej wartość odżywcza i zdrowotna nie zostaje utracona w drodze nowoczesnych technik produkcji żywności, takich, jak np. konserwowanie substancjami syntetycznymi, rafinowanie, dodawanie barwników i zbędnych substancji słodzących oraz zapachowych, syntetycznych kwasów tłuszczowych typu trans albo genetyczne modyfikowanie żywności (GMO) itd. Produkcja żywności ekologicznej odbywa się ze znacznym ograniczeniem dodatków do żywności, a w wielu przypadkach nawet całkowitym ich zakazem (wyjątek stanowią dodatki niezbędne do prawidłowego procesu technologicznego lub spełniające szczególne cele żywieniowe – jest to np. stosowana w minimalnej ilości w wyrobach wędliniarskich sól peklowa, zawierająca azotyn sodu, który chroni nas przed zatruciem kwasem kiełbasianym).

Różnica w zawartości witamin i minerałów

Niejednokrotnie badania udowodniły, że zawartość witamin i minerałów w ekologicznych warzywach i owocach jest o wiele wyższa niż w tych z upraw konwencjonalnych. Jest to średnio o ok.:
● 120% więcej fitozwiązków o właściwościach m.in. przeciwnowotworowych,

● 30% więcej witaminy C,

● 30% więcej magnezu,

● 20% więcej żelaza,

● 14% więcej fosforu.

Również w mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego, które posiadają certyfikaty ekologiczne, można zauważyć o wiele większą zawartość witamin i minerałów niż w przypadku tych samych produktów, ale w wersji nieekologicznej. Tak jest na przykład z mlekiem, które w wydaniu ekologicznym zawiera o wiele więcej tłuszczu (dzięki czemu zapewnia o wiele lepszą rozpuszczalność i wchłanialność witamin), witaminy C oraz wapnia; z cielęciną i wołowiną – które w wydaniu ekologicznym zawierają o wiele więcej wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (związków PUFA); z mięsem z kurczaka – które w wydaniu ekologicznym jest chudsze i zawiera większą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Różnica w szybkości psucia się żywności

Naszpikowane pozostałościami po pestycydach i innych środkach ochrony roślin warzywa i owoce o wiele szybciej psują się od tych, które pochodzą z upraw ekologicznych. Dzieje się tak również dlatego, że ekologiczne warzywa i owoce mają zwiększoną zawartość węglowodanów w swoim składzie, dzięki czemu są o wiele bardziej mięsiste, dłużej pozostają świeże i są o wiele bardziej odporne na procesy gnilne, które w tych pochodzących z upraw nieekologicznych potrafią często zachodzić w niemal ekspresowym tempie.

Różnica w smaku i zapachu

Choć większość z nas zdążyła przyzwyczaić swoje kubki smakowe i receptory węchowe do spożywczych produktów konwencjonalnych, ekologiczna żywność bez dwóch zdań jest smaczniejsza i o wiele lepiej pachnie. Ekologiczne warzywa i owoce, dzięki wspomnianej wcześniej wyższej zawartości węglowodanów, a konkretnie cukrów, ale i witaminy C czy beta-karotenu oraz jednocześnie niższej zawartości wody, nie tylko wolniej się psują, ale też mają przewagę nad konwencjonalnie uprawianymi w aspektach związanych z: zapachem, smakiem czy teksturą. Nic więc dziwnego, że wiele osób, próbując ekologicznej żywności, często stwierdza, że smakuje ona, “jak za dawnych lat”, gdy stopień przetworzenia produktów spożywczych, jakiego doświadczamy dziś, w zasadzie nie występował.

Jak widać, różnic między żywnością ekologiczną a nieekologiczną jest naprawdę sporo. Chcąc dbać o swoje zdrowie i zdrowie swoich najbliższych, warto jak najczęściej sięgać po produkty spożywcze pochodzące lub zawierające składniki z certyfikowanych, ekologicznych upraw i hodowli.

Przeczytaj także

jak-nawadniac-organizm
naturalne-sposoby-na-wzmocnienie-odpornosci
5-porcji-warzyw-i-owocow-dlaczego-warto-o-nich-pamietac
jak-rozpoznac-zywnosc-ekologiczna
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem